texture-1362879_640

Podręczniki szkolne – przegląd

 

Po wejściu na stronę Ministerstwa Edukacji Narodowej można zapoznać się z aktualnym wykazem podręczników, które zostały dopuszczone do użytku szkolnego. Te znajdujące się na liście są dopuszczone do kształcenia ogólnego, a ponadto uwzględniają już nową podstawę programowa wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół. Co znalazło się na liście?

Języki obce

W tym obrębie dla klas I-III przewidziano podręczniki dla takich kategorii jak: angielski, francuski i włoski. Dla klas IV-VI przewidziane są dodatkowo hiszpański i rosyjski, na etapie gimnazjum wiele się nie zmienia, za to w szkołach ponadgimnazjalnych dochodzi łacina.

Pozostałe przedmioty

Na etapie klas I-III są przewidziane tylko podręczniki do edukacji wczesnoszkolnej, natomiast w klasach IV-VI dochodzą już książki do nauki takich przedmiotów jak historia i społeczeństwo, język polski, matematyka, muzyka, plastyka, przyroda, wychowanie do życia w rodzinie oraz zajęcia komputerowe i zajęcia techniczne. W gimnazjum i liceum te przedmioty te się rozbijają na bardziej szczegółowe i mamy dodatkowo/zamiast biologię, chemię, fizykę, geografię, historię, wiedzę o społeczeństwie, informatykę, edukacje dla bezpieczeństwa, a w niektórych szkołach również zajęcia artystyczne i zajęcia techniczne. W szkołach ponadgimnazjalnych prawie nic się już nie zmienia.

Jak widać wraz z wiekiem rośnie liczba obowiązkowych przedmiotów, a co za tym idzie, również niezbędnych do nauki podręczników. Dla niektórych przedmiotów MEN dopuszcza tylko jedną pozycję, a dla innych kilkadziesiąt. Której potrzebuje nasze dziecko zależy już od placówki edukacyjnej, ponieważ to szkoła dobiera właściwe pomoce naukowe. Najczęściej decydują o tym nauczyciele.

Wraz z podręcznikami często są zestawiane zeszyty ćwiczeń i jeżeli nauczyciel takowych wymaga, należy się dostosować i je zakupić. Są też oczywiście przedmioty, dla których nie przewidziano żadnych podręczników, np. etyka, zazwyczaj prowadzona dla uczniów, którzy nie uczęszczają na religię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>